Indonezyjski (balijski) masaż olejowy

Masaż indonezyjski (balijski) jest bardzo starym masażem, który czerpie wpływy z medycyny chińskiej oraz indyjskiej. Jest wyjątkowy, ponieważ w trakcie jednej sesji łączy masaż z kilkoma innymi praktykami medycyny alternatywnej, takimi jak akupresura, ayurweda, refleksologia i aromaterapia. W tradycyjnym masażu balijskim wykorzystuje się głębokie oddziaływanie dłońmi, elementy jogi, akupresury i refleksoterapii do rozluźnienia mięśni oraz pobudzenia organizmu w celu osiągnięcia stanu harmonii ciała, umysłu i duszy. Po zasadniczym masażu następuje wyciszenie. Wyjątkowym czyni go balijskie przekonanie, że by osiągnąć spotęgowany stan rozluźnienia, krew i tlen muszą swobodnie przepływać i tylko wtedy energia również przepływa bez ograniczeń. Ta starożytna technika masażu wykorzystuje różnorodne techniki, w tym ugniatanie skóry, gładzenie, rozcieranie poprzeczne, wałkowanie delikatnymi ruchami każdego mięśnia akupresurę i refleksoterapię. Podobnie jak w akupresurze chińskiej, masaż głowy i szyi koncentruje się na określonych punktach a sam masaż polega na uciskaniu oraz opukiwaniu rożnych części ciała. Olejki eteryczne użyte podczas masażu mają działanie relaksacyjne i uspokajające.

ZALETY MASAŻU INDONEZYJSKIEGO (BALIJSKIEGO)

W swej istocie, balijski masaż jest drobiazgowym i niezwykłym systemem terapeutycznym, który ma na celu wprowadzenie ciała i umysłu w stan pełnej harmonii, a co za tym idzie w stan dobrego zdrowia i samopoczucia, spokoju oraz duchowej odnowy. Zapewnia też głęboką i mocną stymulację tkanki mięśniowej i skórnej.

  • Masaż balijski korzysta z technik akupresury i refleksologii zapewniając głęboką i mocną stymulację tkanki mięśniowej i skórnej, pobudzając krążenie krwi, dzięki czemu polecany jest szczególnie do wspomagania leczenia kontuzji.
  • Rozluźnia i uwalnia napięcia oraz poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie poprawia przemianę materii w partiach skórnych, podskórnych i w mięśniach.
  • Ze względu na nieodłączną intensywność balijskiego masażu jest on skuteczny w sięganiu w głąb napiętych i obciążonych mięśni aby złagodzić ich skurcz.
  • Balijska terapia masażem jest często zalecana przy urazach poniesionych w trakcie uprawiania sportu, sztywnych i bolesnych stawach będących rezultatem różnych urazów i chorób.
  • Przynosi ulgę w migrenach i innych bólach głowy.
  • Pomaga w walce z bezsennością.
  • Łagodzi chroniczne i ostre dolegliwości oddechowe wywołane astmą lub alergią.
  • Pobudza krążenie krwi i system limfatyczny.
  • Zmniejsza stres, niepokój oraz depresję.

JAK WYKONYWANY JEST MASAŹ BALIJSKI?

Balijski masaż jest wykonywany na łóżku do masażu. Jeśli jest to dla kogoś wygodniejsze, lub w grę wchodzą powody zdrowotne, masaż może być wykonany osobie siedzącej na krześle. Dużo uwagi poświęca się tu wonnym olejkom stosowanym w temperaturze pokojowej. Olejki eteryczne stanowią ważną część masażu balijskiego- zapach jest bardzo silnym bodźcem,który ma działanie terapeutyczne oraz usprawnia krążenie krwi i limfy.